Enerji Belgesini Almam Gerekiyor Mu?

Enerji Belgesini Almam Gerekiyor Mu? Çıkan yönetmeliklere göre, enerji kimlik belgesi 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale gelecek. Devlet 2011 yılından beri, enerji kimlik belgeleriyle yakından ilgileniyor. Belirtilen tarihe kadar ortalama 2 defa daha tarih değişti. Bunun sebebi, enerji kimlik belgesine sahip olmayan binaların bir an önce bu belgeye sahip olması. Devlet, bu konuda bina sahiplerine yeterli süreyi verdi.

Enerji Belgesini Almam Gerekiyor Mu?

2019 yılının yavaş yavaş bitmesi, sürenizin sonuna geldiğinizi gösteriyor. Eğer hala enerji kimlik belgesi çıkartmadıysanız, bir an önce uzmanlarla iletişime geçmelisiniz.

Enerji kimlik belgesini almak zorunlu. Kanunen zorunlu olan bu belgeyi çıkartmamanız ne yazık ki bazı yaptırımları kabul edeceğiniz anlamına geliyor.

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında

Enerji kimlik belgesinin işlevi incelendiğinde, belgenin aslında çok yararlı olduğun söyleyebilirsiniz. Her şeyden önce binanızın ne kadar enerji tükettiğini öğrenebileceksiniz. Bu yalıtım özelliklerini de kapsıyor.

Fiyat bakımından bütçeyi zorlamayan bu belgenin geçerlilik süresi 10 yıldır. 10 yıl sonra belgenizi tekrar yenilemeniz gerekecek. Enerji kimlik belgesini henüz çıkarmayan kurumlar için verilecek olan cezalar tam olarak netleşmedi. Ancak yaptırımların çok ağır olacağını şimdiden belirtmekte fayda var! Elinizi acele tutarak, kısa süre içerisinde enerji kimlik belgesi çıkartabilirsiniz! Peki, verilebilecek cezalar ne olabilir? İşte verilmesi tahmin edilen yaptırımlar şu şekilde sıralanabiliriz:

Enerji Belgesini Almak

  • Enerji kimli belgesi için belgeler doğru bir şekilde teslim edilmezse ceza miktarı 500 TL olabilir.
  • Kanunun dışında hareke edilirse, belgeler iptal edilebilir.
  • Kurumlar eğer bu belgeyi kendi lehleri için kullanırlarsa, kişi bazlı ceza verilecektir. Yani bu işi yapan kişilere ortalama 2 yıl ila 5 yıl arasında görevden uzaklaştırma cezası verilebilir.

Ayrıntılı bilgi için uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Add a Comment