İmam Hatiplerdeki Dini Eğitimin Düzeyi

İmam Hatiplerdeki Dini Eğitimin Düzeyi Din görevlisi yetiştirmek için açılan İmam Hatip meslek liselerinde temel olarak din dersleri verilir. Bu derslerin başında Arapça ve Kuran eğitimi yer almaktadır. İmam Hatip okullarının dini ders müfredatı Din İşleri Yüksek Kurumu tarafından oluşturulur. Bu okullarda aynı zamanda pozitif bilimler dediğimiz bazı dersler de yer almaktadır. İmam Hatip liselerinde dini derslere Meslek Dersleri denmektedir.

İmam Hatiplerdeki Dini Eğitimin Düzeyi

İmam Hatip Meslek Dersleri Nelerdir?

Meslek dersleri imam ve hatip adaylarına uygun biçimde hazırlanır. Bu derslerin din eğitimi açısından temel bilgileri tam ve eksiksiz vermesi gerekmektedir. İmam Hatip liselerindeki meslek dersleri şunlardır; Arapça, Kuran, Tefsir, Fıkıh, Hadis, Siyer, Hitabet, Kelam ve Temel Dini Bilgiler. Bu dersler düzey olarak ileride imam veya hatip olacak öğrencilerin ihtiyaçlarına göre ayarlanmıştır.

Çok fazla detaya girmeden, din görevlisinin toplumda karşılaşacağı sorunları çözmesi için yardımcı olacak şekilde müfredatın hazırlandığı söylenebilir. Arapça ve Kuran dersi her yıl olmak üzere diğer meslek dersleri her yıl değişerek işlenir. Örneğin son sınıfta Hitabet dersi yer almaktadır. Hitabet dersi boyunca öğrenci çeşitli dualar ve uygulamalar öğrenir. Nasıl vaaz verileceğini ya da cenaze işlemlerini nasıl yürüteceğini, bir din görevlisinin işlerini nasıl yürüttüğünü bu derste aldığı bilgilerle öğrenir.

Meslek Derslerinin Düzeyi

İmam Hatip okullarında verilmeye çalışılan dini eğitim modeli bütün liselerde aynıdır. Sadece okuldan okula eğitim yöntemi değişiklik gösterebilir. Bu değişiklik ana hatlardan çok kopmadan gerek okulun gelenekleri gerekse de toplumun dini yaklaşımlarına göre değişir. Ama en başta dediğimiz gibi meslek derslerinin amacı ve eğitim modeli her okulda aynıdır. İmam Hatip okullarında üzerine en çok düşülen derslerin başında Kuran ve Arapça gelmektedir.

Kuran dersleri dört yıl boyunca sürer. Her yıl çeşitli sureler ezbere alınır ve yüzüne okumalar yapılarak öğrencinin Kuran okuması pekiştirilmeye çalışılır. Aynı zamanda Kuran dersleri yoğun bir tecvit öğrenimi ve uygulamasıyla geçmektedir. Arapça dersi de tıpkı Kuran dersleri gibi dört yıldır. Her yıl gramer konusunda ileri seviyeye geçilir. Diğer meslek dersleri hem din görevlisi hem ilahiyat öğrencisi için yeterli düzeydedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir