Spor Yaparken Kas Zayıflaması

Spor Yaparken Kas Zayıflaması Kimimiz sağlıklı olmak için, kimimiz ise fit görünmek için spor yapar. Bazıları ise boş vakitlerini değerlendirebilmek için spor yapar herkesin amacı farklıdır. Peki ya sen neden spor yapıyorsun? Spor hem sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı hem de zinde kalmamızı sağlar. Tabi bazı önemli hususlara dikkat edersek eğer.

Spor Yaparken Kas Zayıflaması

ZAYIFLAMAK İÇİN SPOR

Herkesin hayalidir yemek yiyip kilo almamak. Hareketsizken bu mümkün mü? Tabi ki de hayır. Ama eğer ki yediğimiz kalorinin fazlasını spor ile yakarsak ve o kalori açığını yakalarsak neden kilo vermeyelim ki. Spor ile hem yiyip hem zayıflama mümkün olduğunu hepimiz biliyoruz.

 SPOR YAPARKEN YEDİKLERİMİZE DİKKAT ETMEK

Spor yapmadan önce ve spor yaptıktan sonraki beslenmeye dikkat etmek hepimiz için çok önemlidir. Beslenmemizde spor öncesi sporda enerji vermesi adına en az 2 saat öncesinden gerekli karbonhidratları almalıyız. Karbonhidratlar vücudumuzdaki ana enerji kaynağı olduğundan bizi sporda verimli tutacaktır. Spor Yaparken Kas Zayıflaması Spor sırasında kaslarımız yırtılma ve yıkıma uğradığından dolayı ise spor sonrasında mutlaka protein tüketmemiz gerekir. Biliyorsunuz ki kasları oluşturan yapı taşlarıdır proteinler.

 SPOR YAPARKEN KAS ZAYIFLAMASI

Vücudumuzda kaslarımızın zayıflamasına sebep olan iki ana neden vardır biri yanlış spor yapılması diğeri ise yanlış beslenmedir.

Biz vücudumuza gerekli miktarda proteini almadığımızda vücut yıkılan kas hücrelerini yenileyemiyor tamir etmek için bir şeyler yapamıyor. Kasların yapı taşı olan protein vücuda girmeyince ister istemez kas hücrelerinde oluşan yıkım kendini tamamlayamıyor. Aksine kendini tamamlayamadığı gibi var olan kas hücreleri de yıkıma uğruyor ve kas zayıflaması dediğimiz durum meydana geliyor

Bir diğer yanlış ise,

Biz tabiri caizse ne kadar spor yaparsak o kadar kaslanırız düşüncesi ile ölümüne spor yapıyoruz. Ama bilmiyoruz ki vücudumuzun dinlenmeye ihtiyacı var. Sporda yıkıma uğrayan kasların, belirli bir süre kendini yenilemesi lazım. Dinlenilmeden yapılan sporda kaslar kendini yıkıyor da yıkıyor. Onaracak vakti bulamıyor ve kaslar zayıflamaya başlıyor. Spor Yaparken Kas Zayıflaması Tüm bu nedenlerden dolayı hem beslenmemizi hem de yaptığımız antrenman programlarını kendi vücudumuza uygun bir biçimde seçmemiz ve uygulamamız gerekiyor.

Add a Comment